تبلیغات
تبلیغات

تازه ترین آمار طلاق در سراسر دنیا

۵

متاسفانه امار طلاق در کشورمان رو به افزایش است و یکی از مهمترین اسیب های اجتماعی در کشورمان به حساب می اید ،می خواهیم وضعیت طلاق را در ایران وسایرکشورهای جهان مقایسه کنیم پس با ما همراه باشید...

 تازه ترین آمار طلاق در سراسر دنیا


طلاق یکی از وقایع چهار گانه حیات است که توسط سازمان ثبت احوال ثبت می شود گرچه طلاق عاطفی در این میان به محاسبه نمی آید.

 افزایش طلاق در هر جامعه ای گرچه آسیب به شمار می آید اما از لحاظ خاستگاه و سرانجام لزوما در زمره آسیب های اجتماعی نیست.در کشورهای غربی که آزادی های فردی گسترده تر است طلاق را به عنوان یک واقعیت اجتماعی پذیرفته و جامعه برای برخورد با این پدیده و مشکلات مربوط به آن تجهیز شده است.گرچه هنوز هم در رسانه های گروهی تبلیغ ازدواج و حفظ خانواده بر فروپاشی آن می چربد.

اما در جامعه ما با آنکه افزایش آگاهی های اجتماعی ، سواد ، اشتغال و بالاخره عوارض اجتماعی حاصل از افزایش ارتباطات انسانها با یکدیگر درست مانند جوامع غربی باعث افزایش آمار طلاق شده است اما هنوز نگاهها به این پدیده همانند چند دهه قبل نگاهی حاکی از به رسمیت نشناختن این پدیده به عنوان واقعیتی اجتماعی است.

این نگاه به همراه قوانین طلاق که بین قوانین سنتی (مهریه) وقوانین مدرن طلاق در حال گذار است باعث شده افزایش معنا دار این واقعیت اجتماعی نگرانی هایی را به همراه آورد.

بر طبق آمارها اگرچه آمار طلاق در ایران هر ساله رو به افزایش است اما به دلیل جوانی جمعیت و بالا بودن آمار ازدواج در ایران نسبت به دیگر کشورهای جهان ، کشورمان از لحاظ شاخص درصد طلاق به ازدواج هنوز به وضعیت قرمز نرسیده است و حتی در بین کشورهای منطقه وضعیت خوبی دارد.

 

جدول زیر نشان دهنده وضعیت طلاق در ده کشوری است که دارای بالاترین درصد طلاق نسبت به ازدواجند؛

دیفکشورازدواجطلاقدرصد طلاق به ازدواج
۱بلژیک۴٫۲۳۷۱
۲پرتغال۳٫۷۲٫۵۶۸
۳جمهوری چک۴٫۴۲٫۹۶۶
۴اسپانیا۳٫۶۲٫۲۶۱
۵استونی۳٫۸۲٫۲۵۸
۶کوبا۵٫۲۲٫۹۵۶
۷فرانسه۳٫۸۲٫۱۵۵
۸آمریکا۶٫۸۳٫۶۵۳
۹لیتوانی۴٫۲۲٫۲۵۲
۱۰روسیه۹٫۲۴٫۸۵۱
این نمودار نشان دهنده وضعیت طلاق به طور خالص است؛
 
شاخص طلاق
تصویر زیر پراکندگی شاخص طلاق نسبت به ازدواج را به نسبت کشورهای دنیا نشان می دهد؛
 
طلاق در کشور های مختلف
در بین کشورهای منطقه وضعیت ایران در این شاخص هنوز نگران کننده نیست، اما افزایش آمار این پدیده و نوع برخورد جامعه با این موضوع و آسیبهای بعد از آن است که در جامعه ایرانی نگرانی هایی به وجود آورده است. در ایران  حدود ۱۵۰ هزار طلاق در سال ۱۳۹۱  وقوع پیوسته است. یعنی روزانه ۳۸۱ زوج از یکدیگر جدا شده‌اند. خیانت، مشکلات جنسی و تورم مهم‌ترین دلایل طلاق هستند. در سال ۹۲ نیز ۱۵۸ هزار و ۷۵۳مورد طلاق رخ داده بوده که بیشترین دلیل آن دخالت خانواده ها، عدم تحقق شروط ضمن عقد، اعتیاد و فقر مالی برآورد شده است.

میزان طلاق در ایران با توجه به تعداد طلاق نسبت به جمعیت تقریباً برابر با میزان طلاق در سه کشور اصلی اروپای غربی است. در فرانسه که حدود ۶۶ میلیون نفر جمعیت دارد در سال ۲۰۱۲ حدود ۱۳۳ هزار طلاق انجام شده‌است. در آلمان ۸۲ میلیونی، حدود ۱۹۰ هزار طلاق و در انگلیس ۶۰ میلیونی هم ۱۴۴ هزار طلاق ثبت شده‌است و در ایران ۷۷میلیونی هم در سال ۱۳۹۱ شمسی ۱۵۰ هزار طلاق به وقوع پیوسته است. میزان طلاق در ایران در سال‌های ۱۳۸۵ تا الان به طور پیوسته در حال افزایش بوده و از ۹۴ هزار طلاق در سال ۱۳۸۵ به ۱۱۰ هزار در سال ۸۷، ۱۳۷ هزار در سال ۸۹ و ۱۵۸ هزار در سال ۹۲ رسیده‌است.

 

ردیفکشورازدواجطلاقدرصد طلاق به ازدواج
۱قطر۳٫۳۱٫۱۳۳
۲عربستان۵٫۲۱٫۱۲۱
۳ترکیه۸۱٫۶۲۰
۴ایران۱۲٫۲۱٫۷۱۴
۵آذربایجان۹٫۷۱٫۲۱۲
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر
نظرات اخیر برای نوشته‌ها