تبلیغات
تبلیغات

تغییرات و علائم در بارداری

۱

پزشکان نشانه های حاملگی را ازتغییرات در بافت با لمس داخلی و ظاهر رحم و بزرگ شدن رحم تشخیص میدهند، تست های بارداری ادرار در حال حاضر  برای تشخیص مقادیر جزئی از هورمون های مرتبط با بارداری در تنها چند روز پس از لقاح و قبل از آن  انجام می شود...

pregnancy sign


تغییرات بسیاری در بدن شما می تواند نشانه بارداری باشند. اگر یک یا چند نشانه زیر در شما وجود دارد و فکر می کنید باردار هستید ، به پزشک مراجعه کنید :

·   تاخیر قاعدگی ( Amenorrhea )

شایع ترین و قابل اعتمادترین  نشانه بارداری قطع قاعدگی است. البته ممکن است شما حدود یک هفته پس از تاخیر قاعدگی ، یعنی درست زمان لانه گزینی تخم، دچار لکه بینی و خونریزی شوید که طبیعی است. در ضمن، از علل دیگر قطع قاعدگی بجز بارداری شوک های شدید عصبی، مسافرت های طولانی، کیست های تخمدانی و عوارض دارویی هستند.

·  تهوع ، با یا بدون استفراغ

تقریبا این عارضه در نیمی از زنان باردار شایع است. این حالت موقتی و از هفته ۶ تا ۸ بارداری شروع می شود و بروز این علائم در هفته ۱۲ تا ۱۴ بارداری به اوج خود می‌رسد و در نهایت نیز در هفته ۲۲ بارداری حالت تهوع بر‌طرف می‌گردد. علت احتمالی این عارضه تغییرات هورمونی و نیز مسائل روحی مربوط به این دوران می‌باشد. این تهوع شما همیشه صبح ها رخ نمی دهد و ممکن است در سرتاسر روز ادامه پیدا کند. این ناخوشی صبحگاهی مربوط به رشد اولیه جفت و نشانه یک بارداری طبیعی است. معمولا تهوع دوران بارداری در زنان مضطرب و تحریک پذیر ، شایع تر است که با استفراغ های مداوم خود ، بدن را در معرض کم آبی ، لاغری و ادرار غلیظ و پر رنگ قرار می دهند. درمان‌های غیر دارویی نیز ‌می تواند به شما در کاهش این عارضه کمک کند. شما باید از مصرف غذاهای چرب و پر ادویه اجتناب کنید و وعده های غذایی را در دفعات بیشتر و با حجم کمتر میل کنید.

·  احساس تنفر یا میل بسیار به نوعی غذا ( ویار )

تمایل به خوردن غذاهای غیر معمول ، لواشک و ترشی ها ، آلبالو خشکه ، تمبر هندی ، خیار شور ، بستنی و میوه های خارج از فصل مثل توت فرنگی ، طالبی ، هندوانه و انار در حاملگی امری طبیعی است که به علت نیازهای فیزیکی و عاطفی شما در بارداری پر رنگ تر می شود. در واقع ویار نوعی نیاز شدید بدن به مواد خوراکی معمولی است که در مادران مضطرب و هیجان زده بیشتر دیده می شود.

·  خستگی ( Fatigue )

افزایش متابولیسم بدنتان موجب افزایش کار قلب و سرعت تنفس می شود. از طرفی تحت تاثیر هورمون پروژسترون که خاصیت خواب آوری دارد ، شما احساس خستگی کرده، دوست دارید مدام بخوابید. بنابراین با خستگی مبارزه نکنید و هر زمانی از شبانه روز که خسته شدید به استراحت بپردازید. در صورت بی خوابی در شب، سعی کنید پس از یک حمام گرم و یا نوشیدن یک لیوان شیر داغ به بستر روید و هرگز از قرص های خواب آور استفاده نکنید.

·  خون دماغ ( Nose Bleeding )

بر اثر افزایش حجم خون در بارداری و تغییرات قابل انعقاد خون، ممکن است گاهی دچار خون دماغ شوید. در صورت مشاهده خونریزی از بینی بلافاصله بنشینید، سر خود را بالا گرفته و بخش نرم زیر تیغه بینی را محکم ماساژ دهید تا خونریزی قطع شود.

·  ضعف و غش و سرگیجه ( Faint )

در دوران بارداری در اثر ایستادن های طولانی، خون در پاها جمع شده و با کاهش جریان خون در مغز ، احساس غش و سرگیجه به مادر دست می دهد. همچنین در اثر تولید هورمون پروژسترون، رگ های خونی بدن گشاد شده و فشار خون کاهش می یابد. البته گرسنگی و کمبود آهن نیز حالت ضعف و غش را تشدید می کنند. بنابراین برای پیشگیری از این حالت لباسی راحت بپوشید. از روی تخت و یا صندلی خیلی سریع بلند نشوید و از قرار گرفتن در محیط های آلوده به دود سیگار بپرهیزید. هنگام برخواستن از خواب کمی لبه تخت بنشینید و ساق و قوزک های پا را خم و راست کنید و سپس به آرامی بلند شوید. در صورتی که در اثر هوای آلوده دچار ضعف و سرگیجه شدید، فوری بنشینید و یا به پهلوی چپ دراز بکشید ، سپس پاها را در سطحی بالاتر قرار داده و چند نفس عمیق بکشید.

 

· ادرار مکرر

· تغییر و حساس شدن سینه ها

· احساس مزه فلزی در دهان

 

....تغییرات بدن شما در ابتدای بارداری.....

۱- متابولیسم یا سوخت و ساز بدنتان افزایش می یابد.

 

۲- ضربان قلب هنگام استراحت ، حدود ۱۰ ضربه در دقیقه بالا می رود تا جریان خون بیشتری را به اعضای بدن ، به ویژه رحم ، جنین ، جفت ، کلیه ها و ریه ها برساند.

 

۳- تنفس سریع تر و عمیق تر شده و میزان تهویه هوا به طور چشمگیری بالا می رود ، یعنی مصرف اکسیژن و دفع گاز کربنیک بیشتر می شود ولی با این وجود، تعداد تنفس شما تغییر نمی کند.

 

۴- با پیشرفت حاملگی ، جدار رحم ضخیم شده و رگ های خونی آن برای تغذیه جنین افزایش می یابند. رحم در چند هفته اول بارداری ، به شکل گلابی و در هفته دوازدهم کروی شکل است. در پایان هفته ۱۲ رحم به اندازه ای بزرگ شده که قادر به ماندن در لگن نیست و به ناچار وارد شکم می شود و از آن پس در بعد طولی رشد کرده ، شکل بیضی یا تخم مرغی به خود می گیرد. در ابتدای بارداری، دهانه رحم نرم تر شده و سلول های آن ماده غلیظ و فراوانی را تولید می کنند که بلافاصله پس از لقاح، به شکل توپی مجرای دهانه را مسدود کرده ، رحم و جنین را تا آخر حاملگی از آسیب میکروب های خارجی حفظ می کند.

 

۵-نوسانات روحی و عاطفی شما در این دوران به گونه ای است که گاه شاد و سرحال و گاه مضطرب و دلواپس خواهید بود. برخی اوقات نیز بیش از اندازه حساس و تحریک پذیر می شوید.

+ نوشته شده توسط admin در ، ۲۱۱ بازدید ، بدون دیدگاه
موضوعات: بارداری(حاملگی)
برچسب‌ها: تغییر بدن با نشانه بارداری، تغییرات بدن شما در ابتدای بارداری، نشانه بارداری، نشانه های بارداری، علامت بارداری، علائم بارداری
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر
نظرات اخیر برای نوشته‌ها