تبلیغات
تبلیغات

دلیل خواب آلودگی مردان پس از رابطه زناشویی

۲۵

 

برای بسیاری از زنان یکی از واقعیت های آزاردهنده زندگی، رابطه زناشویی و بلافاصله بعد از آن خرخر کردن مردان است! به نظر می رسد مردان، در هر زمانی از شبانه روز که رابطه زناشویی داشته باشند، پس از آن دچار خواب آلودگی می شوند...


گرچه زنان نیز گاهی پس از رابطه زناشویی خواب آلوده می شوند ولی این پدیده در مردان بارزتر است اما دلیل این خواب آلودگی مردان چیست؟

شاید اولین دلیل، به زمان رابطه زناشویی مربوط شود که معمولا شب ها انجام می گیرد و این فعالیت جسمی به خستگی می انجامد و مردان معمولا بیشتر از زنان حین این رابطه فعالیت انجام می دهند و بنابراین پس از آن، طبیعی است که احساس خواب آلودگی کنند. نکته دوم این است که پژوهش ها با استفاده از اسکن «توموگرافی با گسیل پوزیترون» (PET) نشان داده که یک شرط اصلی برای رسیدن به ارگاسم، این است که فرد هراس ها و اضطراب هایش را کنار بگذارد و از طرفی خود رابطه زناشویی نیز باعث آرامش بخشی عضلانی می شود که روند به خواب رفتن را آسان تر کند. از طرف دیگر بیوشیمی ارگاسم نیز در این روند دخیل است چون پژوهش ها نشان می دهد حین انزال، مجموعه ای از مواد شیمیایی آرامبخش در مغز مرد آزاد می شود؛ از جمله نوراپی نفرین، سروتونین، اکسی توسین، وازوپرسین، نیتریک اکساید و هورمون پرولاکتین.

 

 

پرولاکتین


آزاد شدن پرولاکتین در مغز با احساس ارضای جنسی ارتباط و در زمان «بازیابی» یا «دوره مقاوم بودن» (دوره ای که مرد پس از رسیدن به ارگاسم قابلیت تحریک شدن را ندارد) نقش دارد. بررسی ها نشان داده اند در مردانی که فاقد پرولاکتین هستند، زمان بازیابی کوتا ه تر است و آنها زودتر قابلیت تحریک مجدد را پیدا می کنند. میزان پرولاکتین به طور طبیعی حین خواب بالاتر است و تزریق این هورمون به حیوانات باعث احساس خستگی فوری می شود. این یافته ها، بیانگر رابطه ای قوی میان پرولاکتین و خواب است بنابراین آزادی این هورمون حین ارگاسم نیز ممکن است در خواب آلودگی مردان دخیل باشد. پرولاکتین همچنین ممکن است توضیح دهنده این پدیده باشد که مردان پس از رابطه زناشویی بیشتر از خودارضایی، خواب آلوده می شوند. یک تحقیق اخیر نشان داده به دلایل نامعلومی، ارگاسم ها به دنبال رابطه زناشویی با همسر، نسبت به ارگاسم پس از خودارضایی ۴ برابر بیشتر باعث آزادی پرولاکتین در مردان می شود.

 

اکسی توسین و وازوپرسین


اکسی توسین و وازوپرسین، دو هورمون و ناقل عصبی دیگر که حین ارگاسم آزاد می شوند نیز به خواب مربوط اند. آزادی این هورمون ها اغلب با آزادی ملاتونین، هورمون اصلی که ساعت بدن ما را تنظیم می کند، همراه است. همچنین تصور می شود که اکسی توسین میزان استرس را کاهش می دهد که باز هم به ریلکسیشن و خواب آلودگی منتهی خواهد شد.

 

 

دیدگاه تکاملی


از دیدگاه تکاملی، هدف اولیه مرد این است که تا جایی که ممکن است، فرزند تولید کند و خوابیدن پس از رابطه به دستیابی به این هدف کمکی نمی کند اما شاید از آنجا که مرد بلافاصله پس از این کار تا مدتی قابلیت تحریک شدن ندارد، خوابیدن به او کمک کند دوباره انرژی به دست بیاورد و به این ترتیب بهترین استفاده را از زمان بکند. گرچه درباره خواب آلود شدن زنان، اطلاعات متناقضی وجود دارد، زن هم در نهایت همراه مرد به خواب می رود (یا از این زمان برای مراقبت از بچه استفاده می کند) و این وضعیت از دیدگاه تکاملی امتیازی برای مرد است یعنی وقتی مرد بیدار و دوباره آماده برقراری رابطه زناشویی شود، زن در کنار او است. همچنین ممکن است این خواب آلودگی صرفا یک «اثر جانبی» ناشی از دلیل تکاملی مهم تری باشد که به آزادی اکسی توسین و وازوپرسین مربوط است. این دو هورمون علاوه بر اینکه با خواب در ارتباط اند، در «ارتباط عاطفی زوج» یا پیوند اجتماعی ای که زوج های انسانی در اغلب موارد دارند، دخیل هستند. آزادی این مواد شیمیایی در مغز حین ارگاسم، احساس این پیوند عاطفی و اعتماد میان همسران را بالا می برد و ممکن است تا حدی توضیح دهنده رابطه میان برقراری روابط زناشویی و پیوند عاطفی باشد. این پیوند عاطفی به نفع بچه دارشدن زوج است زیرا همکاری دو همسر در بزرگ کردن فرزند، احتمال بقای او را به حداکثر می رساند.

 

منبع: LiveScience

ترجمه:محمد نیکویی

+ نوشته شده توسط admin در ، ۲۰۶۵ بازدید ، بدون دیدگاه
موضوعات: خواب بعد از مقاربت
برچسب‌ها: خواب الودگی، خستگی، خواب بعد از مقاربت، رابطه زناشویی، مقاربت، استراحت پس از مقاربت، رابطه جنسی، زناشویی، عاشقانه، خواب، کاندوم، الت تناسلی، پستان ها، عشق بازی
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر
نظرات اخیر برای نوشته‌ها