تبلیغات
تبلیغات

روان فیزیولوژی رابطه جنسی

۱

 

 

رفتار جنسی در انسان دیرینه ای به قدمت آفرینش بشر دارد و مسلماً بشر اولیه هم می دانسته که برای بقای نسل خود می بایست اقدام به رفتار جنسی نماید. آفرینش دارای رمز و رازهای بیشماری است که هر کدام نشانی از عظمت و قدرت مندی خداوند می باشند و یکی از پیچیده ترین مخلوقات خداند یقیناً بشر می باشد و در وجود بشر هم یکی از پیچیده ترین دستگاه ها و غرایز، غریزه جنسی است که راز و رمزهای بیشماری را به صورت خفته در خود دارد.

رفتار جنسی یکی از غرایز اثر گذار بوده و همیشه بشر را تحت تأثیر روانی و اجتماعی خود قرار می دهد و تا آنجا پیش می رود که رفتار جنسی به هنجار و سالم، یکی از پسندیده ترین و با ارزش ترین غرایز انسان محسوب می گردد.....


رفتار جنسی در انسان دیرینه ای به قدمت آفرینش بشر دارد و مسلماً بشر اولیه هم می دانسته که برای بقای نسل خود می بایست اقدام به رفتار جنسی نماید. آفرینش دارای رمز و رازهای بیشماری است که هر کدام نشانی از عظمت و قدرت مندی خداوند می باشند و یکی از پیچیده ترین مخلوقات خداند یقیناً بشر می باشد و در وجود بشر هم یکی از پیچیده ترین دستگاه ها و غرایز، غریزه جنسی است که راز و رمزهای بیشماری را به صورت خفته در خود دارد.

رفتار جنسی یکی از غرایز اثر گذار بوده و همیشه بشر را تحت تأثیر روانی و اجتماعی خود قرار می دهد و تا آنجا پیش می رود که رفتار جنسی به هنجار و سالم، یکی از پسندیده ترین و با ارزش ترین غرایز انسان محسوب می گردد.....

خانواده اولین و شاید مستحکم ترین نهاد اجتماعی است، استحکام بیش از حد این واحد اجتماعی برای ما ایرانیان و مسلمانان کاملاً آشکار می باشد به طوری که گاهی وقتها سالها بعد از مرگ یکی از اعضای خانواده یاد فرد و فرستادن صلوات و نذر و خواندن قران برای او یکی از کارهای خانواده می باشد؛ و این در شرایطی است که پایه و اساس تشکیل خانه و خانواده و وابستگی بعد از آن غریزه جنسی می باشد.

این گرایش قوی، مرد و زن را به سوی یکدیگر جذب و به آنان امکان می دهد که در مکانی امن به نام خانواده زندگی مشترک و مستحکمی را آغاز کنند.

دیدگاههای مختلفی در باره این غریزه وجود دارد ولی آنچه بین تمامی فرهنگ ها و مذاهب مشترک و مقدس است، آن است که دو انسان مذکر و مؤنث برای ارضای غریزه جنسی خود، قوانین، آداب، سنن و موازین فرهنگی خاصی را رعایت کرده و با عشق و علاقه و بدون احساس شرم و گناه با هم ارتباط جنسی داشته باشند و در سایه تأثیر خداوند(مذهب) و عرف جامعه به این غریزه سرکش و لذت بخش پاسخ درست بدهند.

رفتار جنسی که خواه ناخواه در زندگی همه وجود دارد، گاهی آنچنان تحت تأثیر عوامل فرهنگی، عرفی و روانی جامعه قرار می گیرد که حتی صحبت کردن در مورد آن نامأنوس و گناه محسوب می گردد. تا آنجا که جوانی که به سن بلوغ رسیده و می خواهد با خانواده خود در باره نیاز سالم و مقدس درونی خود سخن بگوید، با مقاومت اطرافیان مواجه شده و حتی گاهی وقت ها متهم به عدم رعایت حیا شده و با رفتارهای بازدارنده آنها مواجه می گردد.

چه بسیارند زوج های جوانی که با همچین دیدگاهی در باره رابطه جنسی به هم می رسند و در شب اول ازدواج(زفاف) به دلیل آموزشهای ناکافی و تصورات نادرست، دچار آسیب های روحی و جسمی جبران ناپذیری می شوند.

با وجود اینکه انسان از آغاز آفرینش به فرمان الهی می دانسته برای تداوم نسل می بایست همسری از جنس مخالف برگزیند تا صاحب فرزند شود منتها با یک نگاه به زندگی بشر و تعدد ارتباطات جنسی آن می توان متوجه شد که کسب لذت جنسی همیشه در اولویت بوده تا بقای نسل؛ پس هدف از آموزه های جنسی دوران کودکی و نوجوانی و بزرگسالی می بایست بر اصل لذت بخشی بیشتر و استفاده بهینه از این غریزه به جهت بهبود کیفیت و کمیت آن باشد گو اینکه نظر خداوند متعال هم محتمل بر این اصل بوده است.

انسان هوشمند نه در مورد غریزه جنسی بلکه در قالب تمام غرایز به دنبال بهره گیری بهتر می باشد، همچنان که برای سیر شدن غذا می خورد(مثل تمام موجودات) ولی به فکر لذت بردن بیشتر هم می باشد و هر روز غذاهای لذیذتری می آفریند و چه بسا هرچه لذت بیشتری از زندگی می برد شکر به درگاه خداوند را هم می افزاید.

 

تمایل جنسی بهنجار (Norma Sexuality ):

رفتار جنسی بهنجار شامل احساس میل جنسی، رفتاری که موجبات لذت فرد و شریک جنسی اش را فراهم آورد و تحریک اعضای جنسی اولیه همراه با مقاربت است به طوری که احساس نامتناسب گناه یا اضطراب در آن وجود ندارد و از سر اجبار نیست. به ندرت ممکن است شرایط روابط جنسی خارج از محیط زناشویی، خود ارضایی و انواع مختلف تحریکات جنسی که به اعضای غیر از اعضای اولیه جنسی مربوط است درمحدوده بهنجار قرار گیرد.

تمایلات جنسی شخص چنان با کل شخصیت او در هم آمیخته که صحبت از تمایلات جنسی به عنوان پدیده ای مستقل غیر ممکن می باشد به همین دلیل به آن اصطلاحاً پدیده روانی جنسی ( Psychosexual ) می گویند. بنابراین می بایست در بررسی رفتار جنسی هر فرد نخست شخصیت فرد مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد.

اصل لذت بخشی رفتار جنسی سبب شد که سال ها پیش دانشمندی به نام فروید تمام فعالیت ها و تکانه های لذت بخش انسان را با پدیده جنسی مرتبط بداند، این نظریه مبالغه آمیز تحریف زیادی را در مفاهیم جنسی بوجود آورد و خیلی از محققان بعدی را وادار به ایستادگی در مقابل این نظریه و ارائه مطالبی در جهت بطلان آن نمود. به عنوان مثال یکی از نظرات دانشمندان در نقطه مقابل فروید این بود که خوردن غذا هم برای انسان ایجاد تکانه های لذت می کند در حالی که هیچ سائق جنسی ندارد و یا افراد ممکن است از فعالیت هایی با ریشه جنسی برای اقناع نیازهای غیر جنسی خود استفاده کنند مانند: وابستگی، پرخاشگری، قدرت، شأن و مقام.

آموزش جنسی:

بیشتر تجارب یادگیری جنسی در کودکی و بدون اطلاع والدین آغاز می شود برای مثال بازی با اعضای تناسلی در شیرخواران بخشی از رشد طبیعی آن ها محسوب می شود. البته محیط و خصوصاً رفتار والدین که چه بسا با جنسیت کودک متغیر می باشد نیز در شکل گیری هویت جنسی کودکان بی تأثیر نمی باشد.

برای مثال با پسربچه ها با جدیت بیشتری رفتار می شود و برعکس دختر بچه ها بیشتر در بغل گرفته می شوند، پدرها وقت بیشتری را با پسران می گزرانند و مادران با دختران، پسرها بیشتر تنبه می شوند و دختران بیشتر بوسیده و یا نوازش می شوند.

مجموعه تغییرات هورمونی دوران جنینی و آموزه های دوران کودکی در نهایت برای کودکان چهار عامل روانی و جنسی را می آفریند: جنسیت فرد، هویت جنسی، جهت گیری جنسی و در نهایت رفتار جنسی.

1.       جنسیت فرد: در مراحل اولیه زندگی جنینی هر دو جنس مشابهند ولی ترشح آندروژن ها از هفته ششم بارداری سبب ایجاد دستگاه تناسلی مردانه شده و تغییراتی را در مغز نیز ایجاد می کند و عدم وجود این هورمونها سبب پیدایش اندام های زنانه می گردد که به آن جنسیت زیستی افراد گفته می شود.

2.       هویت جنسی: کودکان هم زمان با بزرگ شدن دارای هویت جنسی می شوند و آن احساس مردانگی و یا زنانگی فرد نسبت به خودش می باشد که به آن جنسیت اجتماعی هم گفته می شود.

جنسیت زیستی و اجتماعی در اغلب مواد با هم هماهنگ هستند یعنی مردان رفتار مردانه و زنان رفتار زنانه از خود نشان می دهند ولی ممکن است این دو مقوله در تعارض باهم و یا حتی در تضاد با هم باشند.

هویت جنسی که شکل گیری اولیه آن حدود 2تا 3 سالگی می باشد، ناشی از یک رشته سرمشق های بی شماری است که از اعضای خانواده، معلمین، دوستان، همکاران و پدیده های فرهنگی موجود حاصل می شود. و در نهایت سبب ایجاد نقش جنسی برای فرد می شود.

نقش جنسی عبارت است از هر آنچه فرد برای شناساندن خود به عنوان یک پسر یا مرد و یا دختر و یا زن می گوید و انجام می دهد، نقش جنسی گاهی وقت ها از هویت جنسی متفاوت به نظر می رسد، مثلاً شخص ممکن است با هم جنس همانند سازی کند ولی در عین حال لباس، آرایش مو و یا سایر خصوصیات جنس مخالف را برگزیند و یا برعکس ممکن است شخص با جنس مخالف همانند سازی کرده ولی بنا به مصلحت بسیاری از خصوصیات رفتاری هم جنس را انتخاب نماید.

3.       جهت گیری جنسی یا گرایش جنسی(Sexual Orientation): هدف تکانه های جنسی فرد را گرایش جنسی می گویند، اگر هدف این تکانه ها به سمت جنس مخالف باشد که در بیشتر مواقع اینچنین است به این فرد ناهمجنس گرا، و اگر هدف به سمت جنس موافق باشد همجنس گرا و در نهایت معدود افرادی پیدا می شوند که دوجنس گرا نامیده می شوند.

4.       رفتار جنسی:

تا سال 1960 هیچ توضیح دقیق و علمی درباره فیزیولوژی و عملکرد بدن در جریان رابطه جنسی داده نشده بود تا اینکه در سال 1966 دو پژوهشگر به نام های جانسون و مسترز بر اساس مشاهدات و کاوش های کلینیکی خود یک الگوی چهار مرحله ای برای روند مقاربت از آغاز تا پایان را ارائه نمودند که با توجه زیادی روبرو شده و تاکنون هم مورد قبول است.

این پژوهشگران متوجه شدند که در حین رابطه جنسی دستگاه های مختلفی در بدن دستخوش تغییر می شوند و در این میان سامانه عصبی بدن مهمترین نقش را بر عهده دارد.

جانسون و مسترز دو پایه اصلی را برای مراحل چهار گانه پاسخ جنسی در نظر گرفتند:

1.       احتقان عروقی: که اولین واکنش در برابر تحریک جنسی است و آن عبارت است از پر خون شدن عروق ناحیه تناسلی: به نظر می رسد داشتن گردش خونی دقیق، سالم و پرقدرت اصل اول موفقیت یک ارتباط جنسی می باشد. این مرحله در زنان با احتقان عروق سینه و احتقان، تورم و بزرگی غدد کلیتوریس و نیز احتقان عروقی واژن و ترشحات لوبریکانت آن (عرق کردن واژن Vaginal Aweating) می باشد.

احتقان عروقی در مردان به صورت نعوظ آلت تناسلی و پر شدن خون در آن می باشد.

شروع احتقان در مرد و زن می تواند به وسیله تحریک مستقیم آلت تناسلی و یا سایر قسمت های بدن و همچنین به علت افکار و تخیلات جنسی باشد.

2.       تکانه های عصبی و عضلانی: که عبارت است از حرکات غیر ارادی عضلات بدن و اندک اندک رسیدن به اوج آنها و بعد کاهش حرکات آن ها می باشد

مراحل چهار گانه مقاربت:

1.       میل جنسی Desire

2.       انگیزش Excitement

3.       اوج لذت جنسی Orgasm

4.       فروکش Resolusion

این چهار چرخه در تمام مقاربت ها تکرار می شود اما افراد مختلف از لحاظ سرعت و طول مدت در خلال این مراحل بسیار متفاوتند و هرشخص این روند را به گونه ای خاص تجربه می کند و حتی در ارتباطات متعدد یک فرد نیز تجربه های متفاوتی به دست می آید؛ به نظر می رسد که آموزه های دوران کودکی و نوجوانی و طرز نگرش افراد به رابطه جنس و میزان آشنایی قبلی فرد با روند یک ارتباط سالم جنسی و تجربه های درست و یا نادرست گذشته یک فرد نقش اساسی را در نحوه درک افراد از مراحل چهار گانه را دارد. ولی آنچه که مهمه این است که این چهار مرحله برای اینکه بتوانند حداکثر لذت را برای فرد ایجاد کنند می بایست دارای یک پایه و اساس درستی از نظر زمان بندی و نحوه تفکر و رفتار افراد داشته باشند.

میل جنسی آغازگر روند ارتباط جنسی می باشد که به انگیزش فرد منتهی می شود، میل جنسی عبارت است از یک هیجان روحی که خود را به صورت خیال پردازی جنسی و تمایل به داشتن فعالیت جنسی بروز می دهد. عوامل ایجاد کننده میل جنسی می توانند تماس جسمی مستقیم مثل تماس بدنی، نوازش، بوسیدن و لمس نقاط حساس بدن باشند یا به صورت روانی غیر مستقیم از یک فکر ساده تا دیدن فیلم و تصویر و احساس عشق و علاقه به فردی یا شیئی خاص (Love Object) ایجاد شود.

انگیزش از جند دقیقه تا چند ساعت ممکن است متفاوت باشد و به طور متوسط 15 تا 30 دقیقه طول می کشد و ضرورت یک ارتباط موفق هم می باشد و کیفیت مراحل بعدی بسیار وابسته به کیفیت و کمیت این مرحله دارد.

با توجه به اینکه عوامل جسمی و روانی میل جنسی و انگیزش در مردان و زنان گاهی بسیار متفاوت می باشد، شایسته است که همسران نسبت به یادگیری این عوامل اقدام بورزند تا موفقیت بیشتری را در رسیدن به هدف ارتباط جنسی داشته باشند.

تذکر این نکته لازم است که فرایند مقاربت و تحریک جنسی، علاوه بر جنبه جسمی به گونه ای پیچیده و جدایی ناپذیر با مسائل روحی و روانی، تفکرات، اعتقادات شخصی، عادات، تحصیلات و طبقه اجتماعی و اقتصادی فرد عجین است پس بنابراین همسران باید با جستجوگری و تلاش پژوهشگرانه در وجود همدیگر به دنبال پیدا کردن عوامل جسمی و روانی متناسب  انگیزش جنسی باشند.

بلافاصله بعداز شروع انگیزش و تأثیر محرک های مناسب احتقان شروع می شود و این زمان معمولاً بین 10 تا 60 ثانیه به درازا می کشد اما فاکتورهایی مثل خستگی، مصرف الکل،استعمال سیگار، دارو و سن می توانند این زمان را به شدت افزایش داده و روند شروع رفتار جنسی را با مشکلات اساسی مواجه سازند. و عواملی مثل تحریکات غیر جنسی و ناخوشایند، ترس و اضطراب و سروصدا می توانند به انگیزش و احتقان آغاز شده پایان داده و سبب ناتوانی جنسی در افراد گردد.

مرحله پایانی انگیزش را کفه (Plate) گویند که اوج انگیزش است که در مردان با بزرگی اندازه بیضه ها و احتقان حداکثر و در زنان با بزرگی واژن و تغییراتی در رنگ و کیفیت لابیاها همراه می باشد.

آنچه در مرحله انگیزش با اهمیت است، پیشرفت تدریجی ارسال تکانه های عصبی به مغز و شروع انقباضات اتوماتیک عظلات و اعصاب می باشد که هر چه جلوتر می رود احساس لذت جنسی را بیشتر می کند، با توجه به محدودیت زمان ارگاسم که فقط چند ثانیه می باشد بنابراین رضایت جنسی همسران با طول مدت زمان انگیزش و البته کیفیت آن در ارتباط است.

زمان انگیزش را می شود به شکل یک نمودار در حال صعود دانست که به سمت یک اوج پیش می رود و در نهایت بعد از رسیدن به اوج در یک حالت ثابت به نام کفه باقی می ماند و شخص هر چه قدر زمان بیشتری را در مناطق بالاتر این منحنی و قبل از ورود به کفه بتواند بگذراند رضایت بیشتری را از ارتباط خود خواهد داشت.

مرحله کفه که شاید لذت بخش ترین قسمت یک ارتباط می باشد از 3ثانیه تا 3 دقیقه طول می کشد و بعد از آن ارگاسم فرا می رسد.

بعد از شروع ارگاسم تغییراتی از لحاظ جسمی ایجاد می شود که عبارتند از افزایش حدود 20 تا 40 میلی متر جیوه در فشار خون، افزایش ضربان قلب از 60 به 160 ضربان در دقیقه و افزایش تعداد تنفس به بیشترین مقدار در پاسخ به حداکثر هیجان روحی که مجموع این تغیرات سبب شروع ارگاسم می شود.

ارگاسم در مرد با چهار یا پنج اسپاسم موزون پروستات، کیسه های منی، مجرای ترشحی بیضه ها و پیشابراه و البته همراه با اسپاسم عظلات دیگر می باشد؛ ارگاسم در زنان هم با سه تا 15 انقباض غیر ارادی ثلث تحتانی واژن و انقباض های قوی و پایدار رحم می باشد. طول مدت ارگاسم 3 تا 25 ثانیه طول می کشد و کیفیت لذت بخشی آن در ارتباطی تنگاتنگ با مرحله انگیزش و خصوصاٌ کفه بوده و همراه با تیرگی خفیف هوشیاری فرد است.

در صورتی که فرد ارگاسم موفقی را تجربه کند مرحله فرونشینی بسیار سریع و در عرض چند ثانیه به همراه احساس خوش ذهنی، آرمیدگی کلی و تمدد ماهیچه ای و کلاً آرامش شدید روحی و جسمی خواهد بود ولی در صورتی که ارگاسم صورت نگیرد، مرحله فرونشینی 2 تا 6 ساعت طول کشیده و همراه با تحریک پذیری و ناراحتی و سوزش در نواحی تناسلی خواهد بود.

رفتارهای جنسی متعدد بدون انگیزش مناسب و با ارگاسم های نامطلوب، ممکن است فرد را نسبت به داشتن رفتار جنسی با فاصله زمانی بیشتر سوق داده و اگر اقدام به آموزش و درمان مناسب نشود در نهایت می تواند بکلی ناتوانی جنسی ایجاد کند.

اگر میل جنسی را بر اساس دفعات افکار جنسی خود انگیخته و تمایل به فعالیت جنسی اندازه گیری کنیم، مردها سطح پایه بالاتری از میل جنسی نسبت به زنها دارند ولی زنان به علت داشتن استعداد برای بیش از یک ارگاسم در یک ارتباط قدرت جنسی بالاتری دارند.

در مردان معمولاً نشانه های جنسی برانگیختگی با احساس برانگیختگی هماهنگ است ولی در زنان گاهی وقت ها با وجود اینکه ظاهراً از نظر جسمی نشانه های برانگیختگی وجود دارد ولی از نظر روانی آمادگی لازم ایجاد نمی شود و برعکس گاهی وقت ها زنی که از نظر روحی آمادگی مناسبی را برای ایجاد ارتباط دارد علائم جسمی برانگیختگی را بروز نمی دهد بنابراین همسران می بایست با آموزش و یادگیری مراحل ارتباط جنسی و روان فیزیولوژی ارتباط جنسی ، در مورد نحوه ارضای خود گفتگو کرده و ارتباط جنسی خود را از حالت تک بعدی خارج سازند.

همچنان که می دانید پژوهشگران علت 60 درصد از طلاق های زنان و مردان را عدم رضایت از ارتباط جنسی می دانند پس برای گاهش این آمارها و بدست آوردن آرامش و رضایت در زندگی خانوادگی بهتر است آموزش مسائل جنسی یکی از اولویت های زندگی زناشویی قرار گیرد.

خداوند در قرآن( سوره روم آیه 21 )اینچنین می فرماید:

"و از نشانه های او اینکه همسرانی از جنس خود شما برای شما آفرید، تا در کنار هم آرامش یابید و در میانتان مؤدت و رحمت قرار داد، در این نشان هایی است برای گروهی که تفکر می کنند."

زن و شوهر برای اینکه مایه آرامش هم شوند روش ها و راهکارهای بسیاری را در پیش می گیرند ولی یکی از مهمترین آنها رضایت جنسی است که در سایه آن زندگی از آرامش بیشتری برخوردار خواهد بود.

و در نهایت ضمن توصیه به آموزش بیشتر در مورد رفتارهای جنسی، گفتنی است که مردها بیشتر با محرک های بینایی و یا تفکرات جنسی برانگیخته می شوند در حالی که زنان با داستانهای عاشقانه با قهرمانان مهربان و احساساتی واکنش نشان می دهند، زنان به تعهد همیشگی قهرمانان احساسی خود بیشترین پاسخ هیجانی را می دهند.

مهمترین محرک بینایی در انسان، تنوع می باشد پس می شود گفت که مردان نسبت به زنان از تنوع طلبی بیشتری برخوردارند پس لازم است این حس مردان به نوعی توسط همسرشان اقناع گردد، در ضمن مردان هم با آموزش رفتارهای عاشقانه و نیز تقویت احساس وفاداری در رفتارهای خود با همسرشان، اولین قدم مهم در ایجاد یک ارتباط موفق را برداشته و با تداوم در این امر هر روز شاهد پیشترفت و توانمندی بیشتر زوجین باشیم.

هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر
نظرات اخیر برای نوشته‌ها