تبلیغات
تبلیغات

علل و درمان امنوره amenorrhea

۴

امنوره (amenorrhea) چیست؟ علل و درمان امنوره چیست؟ پاسخ این سوالات را در این بخش دریافت خواهید کرد. به عدم خونریزی قاعدگی تا ۱۶ سالگی با وجود صفات جنسی یا تا ۱۴ سالگی بدون صفات جنسی و یا تا سه سال بعد از بلوغ جنسی امنوره اولیه میگویند. به عدم خونریزی قاعدگی در سه دوره متوالی در فردی که قبلا عادت ماهیانه داشته است امنوره ثانویه گفته میشود. 

 


علل امنوره ثانوی عبارتند از:
علل هیپوتالاموسی: کاهش وزن که عمدتا در نتیجه بی اشتهایی عصبی است(معالجه این امنوره روان درمانی است) فعالیت بدنی شدید بیش از یک ساعت – استرس
علل هیپوفیزی ( افزایش پرولاکتین خون( در نتیجه تونورهیپوفیزی- بارداری- دارو- نارسایی کلیه- هیپوتیروئیدی) کم کاری هیپوفیز- افزایش اندروژن- اندرنال(سندرم کوشینگ)
علل تخمدانی : از بین رفتن فولیکول ها( ژنتیک-شیمی درمانی) هیپر اندرژنیسم
علل رحمی: چسپندگی واسکار(کورتاژ شدید- اندومترعفونی)
برای درمان امنوره باید علت امنوره را جست و جو کرد. برای این کار پس از رد حاملگی ابتدا تست پروژسترون را انجام میدهند  یعنی ۱۰۰- ۲۰۰ میلیگرم پروژسترون عضلانی و یا به مدت ۱۰ روز ۱۰mg مدروکسی پروژسترون خوراکی تجویز میشود یک هفته بعد در پاسخ به تست پروژسترون یا خونریزی روی میدهد و یا خیر که پس از بررسی هر یک از این دو حالت علت بروز امنوره مشخص شده و درمان منطقی صورت خواهد گرفت.
+ نوشته شده توسط admin در ، ۳۴۹ بازدید ، بدون دیدگاه
موضوعات: پریود(قاعدگی)
برچسب‌ها: امنوره، امنوره اولیه، امنوره ثانویه، امنوره چیست، درمان امنوره، علل امنوره
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر
نظرات اخیر برای نوشته‌ها